Sólyom Vanda-Logopédia, Gyógypedagógia, Fejlesztés

gyermekközpontú, elfogadó légkörű, játékos hangulatú, eredményes terápia

Mi a pöszeség?

A pöszeség fogalma azt a jelenséget fedi le, amikor egy gyermek kiejtése eltér az adott nyelvközösség normáitól, vagyis nem az "elfogadott" módon ejti a beszédhangokat.

A pöszeség megléténél lényeges, hogy a gyermek beszédére milyen mértékben terjed ki ez a beszédhiba.

Ez alapján megkülönböztethetünk általános, és részleges pöszeséget.

- Általános pöszeségről akkor beszélhetünk, ha a hiba legalább 10 hangra kiterjed.

- Részleges pöszeség akkor áll fenn, amikor a gyermek csak egy-két hangot, hangcsoportot ejt hibásan.

 

Mik lehetnek az okok?

A pöszeség kialakulásának okai nagyon sokfélék lehetnek. Ide tartoznak a fogsor és a nyelv rendellenességei, a halláscsökkenés, az észlelés zavarai, a beszédben használatos izmok gyengesége. Valamivel gyakrabban alakul ki olyan csecsemőknél, akik nem szoptak, vagy hosszú ideig cumiztak, ujjukat szopták, hisz ezekben az esetben nem mindig jön létre a kivánatos izomfejlődés, illetve gyakrabban alakulnak ki különböző állkapocs eltérések. 

 

Mikor szükséges a terápia?

A gyermek fejlődése során 4,5-5 éves korra tehető az az időszak, amikorra a megfelelő kiejtésnek ki kell alakulnia. Ennyi idős korra, az úgynevezett élettani pöszeségnek korrigálódnia kell.

Ha a gyermeknél ez nem következik be, pöszeségről beszélhetünk.

Fontos, hogy a pösze gyermekek terápiás ellátását lehetőleg még iskolába lépés előtt be tudjuk fejezni, hiszen beiskolázás után a gyermeknek már sok egyéb feladata lesz, illetve írásban és olvasásban is megjelenhetnek a helytelen kiejtésre visszavezethető hibák. Ebben az esetben a terápia alatt a járulékos gondokat is kezelni kell, ami sokkal keményebb feladat mindenki részéről.

Természetesen akkor sem kell kétségbe esni, ha a gyermek később kerül logopédushoz, esetleg nem sikerül befejezni a terápiát iskolakezdésig, mert a hangokat bármely életkorban sikeresen lehet javítani.

 

Hogyan tudunk otthon segíteni? 

A gyermek beszédfejlődését leginkább pozitív példa nyújtásával, rengeteg szóbeli kommunikációval, és odafigyeléssel tudjuk segiteni. 

Az élettani pöszeség időszaka után, otthon, szakember útmutatása nélkül nem szabad nekiállni a helytelen hangok javításának. Egy így kialakult, rosszul rögzült hangot, sajnos sokkal nehezebb kijavitani, mint egy teljesen "nyers" hibás hangképzést.

A logopédiai terápia alatt viszont nagyon fontos az otthoni gyakorlás, a terápiát vezető logopédus iranymutatása szerint. Ezt illesszük be a gyermek mindennapjaiba.

Fontos, hogy a még ki nem alakított hangok javitását ne várjuk el a gyermektől, a logopédus mindig segíteni fog abban, hogy hol tart egy hang fejlesztése, mi az, amit lehet, vagy éppen kell javítani a gyermek beszéde közben. 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 18
Heti: 98
Havi: 536
Össz.: 211 797

Látogatottság növelés
Oldal: A pöszeségről
Sólyom Vanda-Logopédia, Gyógypedagógia, Fejlesztés - © 2008 - 2024 - logopedia.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »